Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.
  • Instagram
  • Linkedin
Tel.: (8-37) 38 67 48

1. Būkite budrūs

Šiandien kibernetinių nusikaltėlių technologijos jau pasiekė tokį lygį, kad gali pasinaudoti Jūsų kompiuteriu net jums nepaleidus kenkėjiškos programos. Neretai kompiuteris vartotojui nežinant gali tapti zombių tinklo (botneto) dalimi ir būti naudojamas tinklo atakoms, šantažui ar internetinių šiukšlių siuntimui. To galima išvengti taikant kompleksinius apsaugos sprendimus ir reguliariai juos atnaujinant.

2. Būkite išrankūs

Naudokitės tik patikrintais ir patikimais informacijos šaltiniais ir atminkite: reikia būti labai atsargiems su bet kokiais failais, kuriuos Jūs gaunate internetu. Prieš atidarydami failą įsitikinkite, kad siuntėjams Jums yra žinomas.

3. Dokumentus saugokite OneDrive ar asmeninėje SharePoint svetainėje

Dokumentus išsaugokite Jums skirtame OneDrive, o ne kompiuteryje. Taip savo dokumentus rasite ten kur išsaugojote, net ir sugedus kompiuteriui jie bus saugūs.

4. Prie kompiuterio junkitės naudodami tik savo prisijungimo duomenis

„Daugiavartotojų“ kompiuteriai patenka į rizikos grupę. Taip pat atjunkite keičiamų informacijos nešiklių automatinio paleidimo funkciją – kenkėjiškas programinis aptarnavimas dažniausiai platinimas per kompaktines ir atminties korteles.

5. Nepasiduokite provokacijoms

Šiuolaikiniai kibernetiniai nusikaltėliai taiko įvairius socialinės inžinerijos būdus Jūsų dėmesiui pritraukti. Labiausiai paplitusios internetinės apgavystės: nuorodos į netikras svetaines, SMS apgavystės, loterijos realiame laike, finansinės piramidės, netikros antivirusinės programos. Susigundę galite prarasti vertingą informaciją ir nukentėti finansiškai. Todėl netikėkite nelauktais laimėjimais ir nepasitikėkite pranešimais „balsuok už manę ir siųsk SMS žinutę“.

6. Pasitikėkite, bet tikrinkite

Kam nors siųsdami savo asmeninius duomenis įsitikinkite, kad adresatas tikrai yra tas asmuo, kuriuo dedasi esąs. Taip pat visada pasitikslinkite tikrą SMS žinučių siuntimo trumpaisiais numeriais kainą. Kitaip galite gauti įspūdingą sąskaitą už mobiliojo ryšio paslaugas.

7. Būkite atidūs

Atidžiai tikrinkite adresą paieškos sistemos eilutėje, kai įrašote prisijungimo vardą arba slaptažodį įvairiose svetainėse. Sukčiavimo svetainės vizualiai maskuojasi kaip tikrosios (pavyzdžiui, netikra svetainė gali atrodyti kaip socialinio tinklo arba internetinės bankininkystės puslapis), kad išviliotų Jūsų prisijungimo duomenis.

8. Apsaugokite savo virtualųjį „aš“

Naudodami vieną slaptažodį visiems interneto resursams rizikuojate, kad Jūsų duomenys taps pasiekiami apgavikams, kurie gali Jūsų vardu siųsti interneto šiukšles, gauti prieigą prie vertingos Jūsų informacijos, ją sunaikinti arba Jus šantažuoti. Specialistai pataria turėti du elektroninius adresus: vieną – visuomeninei veiklai (forumai, pokalbių svetainės ir pan.), o antrą – asmeniniam susirašinėjimui, kuris bus žinomas tik artimiausiems žmonėms. Naudokitės sudėtingais slaptažodžiais, kiekvienam resursui – atskiru. Niekada neplatinkite savo prisijungimo vardo ir slaptažodžio tretiesiems asmenims.

9. Nenaudokite piratinio programinio aptarnavimo

Naudokitės tik licencijuotomis programomis ir priedais. Didelis piratinių programų skaičius turi silpnąsias vietas, naudojamas prieigai prie Jūsų kompiuterio gauti. Dėl šios priežasties nemokamos ir piratinės programų kopijos gali labiau pakenkti kompiuteriui nei pats virusas.

10. Reikia saugaus interneto – rinkitės „Internet Security“

Šiuolaikinių kibernetinių grėsmių lygis diktuoja naujus reikalavimus informacijos saugumo sistemoms. Aktyviems globalaus tinklo vartotojams šiandien nepakanka klasikinės antivirusinės programos. Be tokių priemonių kaip tinklinis ekranas, programų kontrolė ir automatinio stebėjimo priemonės jau neįmanoma aptikti ir sustabdyti viruso. Tokios papildomos galimybės kaip antisukčiavimas, internetinių šiukšlių siuntimo antivirusas, tėvų kontrolė, slaptažodžių generatoriai, konfidencialių duomenų šifravimas, debesų technologijos – visa tai neretai taip pat padeda apsaugoti kompiuterį nuo negatyvių padarinių interneto tinkle. Todėl vietoj klasikinių antivirusinių programų geriau rinktis „Internet Security“ ir „Total Security“ klasės kompleksinius sprendimus.