KETVIRTOKAI SUVALKIJOJE

img

Vieną rytą išvykome į smagią ir kupiną žinių ekskursiją. Važiavome ilgai, bet kelionė neprailgo, nes nuobodulį numalšinome bendraudami su draugais. Pakeliui stabtelėjome pasigrožėti Marijampolės parku, ten ramiai numalšinome ir alkį. Gerai nusiteikę, toliau judėjome link Ožkabalių.

Vasario 16-osios Nepriklausomybės akto signataro, lietuvių visuomenės veikėjo Jono Basanavičiaus gimtinėje pagilinome žinias apie jo veiklą ir nuopelnus Lietuvai. Suvalkietiškoje stuboje ragavome pačių keptus su įvairiais pagardais patiektus ,,razavus“ ir ,,čirvinius“ blynus. Buvo labai skanu.

Dalyvavome netradicinėje ,,vargo mokyklos“ lietuvių kalbos pamokoje. Mes trumpam tapome slaptosios mokyklos mokiniais ir, pasipuošę šiaudinėmis skrybėlėmis, nertomis kepurėlėmis daraktorės padedami, prisiminėme abėcėlę, mokėmės „slebizavoti“, rašėme ant „grifelinių“ lentelių, spėliojome vieni kitų žodžius, dirbdami grupelėmis atlikome įvairias skaitymo užduotis. Vargo mokyklos daraktorė buvo griežta, tad teko ir ant žirnių paklūpėti. Pamokoje turėjome ir žvalgą, kuris saugojo mūsų neleistiną veiklą ir turėjo perspėti apie nelauktai užklydusį caro valdžios slaptos mokyklos persekiotoją. Tad mokėmės noriai, bet plačiomis baimės akimis - nerimavome dėl netikėto lietuviško rašto slopintojo pasirodymo. Nepavyko išvengti į trobą išsiveržusio žandaro pykčio, bet, laimei, jis mūsų neprigavo - spėjome paslėpti lietuviškus užrašus ir įrodėme, kad mokomės rusų kalbos.

Po pamokos nuvažiavome į Paežerių dvarą - sodybą. Čia sužinojome apie architektūrinio ansamblio praeitį, apžiūrėjome interjerą, susipažinome su ekspozicija. Nuo 25 metrų bokšto pasigrožėjome Sūduvos kraštovaizdžiu. Pasivaikščiojome naujai įrengtais parko takais, rankomis apglėbėme Paežerių dvaro puošmeną – apie 400 metų amžiaus ąžuolą.

Linksma keliauti su klase. Džiaugiamės, kad keliaudami daug sužinome, išmokstame ir grįžtame pilni įspūdžių.

4a klasės mokinės Laura P., Goda R., Laura S.